News Sports Opinion Photos Social Classified Obits Contact
 
 
 

Tallassee Tigers Softball

2024 Schedule/Results

DATE

OPPONENT

SITE/RESULT

TIME/RECORD

2/15

Chilton County

W 4-1

1-0

2/16

Pleasant Grove

W 3-2

2-0

 

Spanish Fort

L 8-1

2-1

 

Saraland

L 6-1

2-2

2/19

Wetumpka

L 7-3

2-3

2/20

Prattville

L 10-6

2-4

2/21

Sylacauga

W 11-4

3-4

2/23

Hewitt-Trussville

L 12-1

3-5

 

Spain Park

L 8-7

3-6

2/24

Chelsea

L 11-0

3-7

 

Hoover

L 18-1

3-8

2/27

Benjamin Russell

W 5-2

4-8

2/29

Lawrence County

L 9-1

4-9

3/7

Beauregard

L 9-5

4-10

3/12

Prattville Christian

L 8-5

4-11

3/14

Wetumpka

L 10-0

4-12

3/18

Reeltown

W 20-10

5-12

3/28

Beauregard

L 8-3

5-13

4/2

Elmore County

L 4-0

5-14

4/4

Valley

W 16-4 (5)

6-14

4/9

Valley (Senior Night)

W 16-1 (5)

7-14

4/12

Smiths Station

L 3-1

7-15

4/13

Beulah

L 4-0

7-16

 

Handley

L 8-1

7-17

 

Loachapoka

W 12-0

8-17

4/16

Prattville Christian

L 5-3

8-18

4/17

Elmore County

L 17-2

8-19

4/18

Benjamin Russell

L 7-4

8-20

4/19

Central Phenix City

L 11-3

8-21

 

St. James

L 9-0

8-22

 

Alabama Christian

L 8-3

8-23

4/23

Brewbaker Tech

L 6-5

8-24

4/23

PRATTVILLE

HOME

5:00

4/22

REELTOWN

HOME

5:00

4/23

PRATTVILLE

HOME

5:00

4/26-4/30

AREA TOURNAMENT

5/6-5/9

REGIONAL TOURNAMENT

5/13-5/17

STATE TOURNAMENT


2023 Schedule/Results

DATE

OPPONENT

SITE/RESULT

TIME/RECORD

Feb. 17

Mobile Christian

L 4-2

0-1

 

Opp

L 13-1

0-2

Feb. 18

Catholic

W 19-0

1-2

 

Charles Henderson

W 7-4

2-2

 

Mobile Christian

L 4-2

2-3

Feb. 21

Stanhope Elmore

W 10-8

3-3

Feb. 27

Wetumpka

L 6-0

3-4

March 1

Reeltown

W 15-0 (4)

4-4

March 2

PCA

L 8-7

4-5

March 3

Russellville

W 4-1

5-5

 

Stanhope Elmore

W 8-6

6-5

March 4

Opelika

W 9-8

7-5

 

Prattville

L 7-5

7-6

March 7

Elmore County

L 5-1

7-7

March 9

Benjamin Russell

L 7-2

7-8

March 10

Brewbaker Tech

W 4-2

8-8

 

Catholic

L 4-1

8-9

March 11

Charles Henderson

W 10-3

9-9

 

Saraland

L 2-1

9-10

March 14

Valley

W 16-0 (3)

10-10

March 16

Beauregard

W 8-0

11-10

March 29

Sylacauga

W 5-0

12-10

 

 

W 13-2

13-10

April 4

Elmore County

W 11-5

14-10

April 6

Benjamin Russell

W 7-5

15-10

April 7

Russellville

W 9-4

16-10

 

Rehobeth

L 8-1

16-11

April 11

Valley

W 16-0 (3)

17-11

April 13

Wetumpka

L 7-0

17-12

April 14

LAMP

W 13-1

18-12

 

Auburn

L 10-0

18-13

April 15

Catholic

W 9-1

19-13

 

Beulah

L 3-0

19-14

April 18

Beauregard

W 3-0

20-14

April 20

Prattville Christian

L 9-7

20-15

April 21

Handley

W 3-1

21-15

 

Benjamin Russell

L 3-1

21-16

April 26

Stanhope Elmore

W 14-0

22-16

April 28

Central Phenix City

L 7-6

22-17

April 29

Benjamin Russell

W 10-5

23-17

May 3

Valley (Area Tournament)

W 15-0 (3)

24-17

 

Beauregard (Area Tournament)

W 9-3

25-17

May 4

Elmore County (Area Tournament)

W 8-4

26-17

May 11

Ramsay (Central Regional)

W 15-5 (5)

27-17

 

Marbury (Central Regional)

W 5-1

28-17

May 12

Elmore County (Central Regional)

L 7-6 (10)

28-18

 

Marbury (Central Regional)

L 6-3

28-19


2022 Schedule/Results

DATE

OPPONENT


RESULT

TIME/
SCORE


RECORD

Feb. 17

Reeltown

W

20-2 (3)

1-0

Feb. 18

Eufaula

W

13-0

2-0

 

Austin

W

4-2

3-0

Feb. 19

Hewitt-Trusville

L

13-6

2-1

 

Rehobeth

L

3-2

3-2

Feb. 22

at Stanhope

W

15-0 (3)

4-2

Feb. 24

at Wetumpka

L

6-2 (8)

4-3

March 1

PCA

W

10-3

5-3

March 3

Spanish Fort

W

15-7

6-3

March 4

Bibb County

W

13-1

7-3

March 4

Calera

W

10-0

8-3

March 5

Dadeville

W

16-1

9-3

 

Benjamin Russell

W

7-6

10-3

 

Fairhope

L

10-2

10-4

March 10

Central Phenix City

W

16-6 (6)

11-4

March 11

at Prattville

L

7-5

11-5

March 17

Beauregard

W

14-4 (5)

12-5

March 31

Stanhope

W

15-7

13-5

April 2

Pell City

W

6-4

14-5

 

Clay Central

W

8-0

15-5

 

Pleasant Valley

W

9-0

16-5

April 7

Brewbaker Tech

W

8-4

17-5

April 8

at Pike Road

W

12-2 (5)

18-5

 

 

W

11-1 (5)

19-5

April 12

Wetumpka

L

17-7

19-6

April 14

at Beauregard

W

14-7

20-6

April 15

Smiths Station

W

10-3

21-6

 

St. James

W

6-4

22-6

April 19

at Brewbaker Tech

L

4-3 (8)

22-7

April 22

Holtville

W

9-1

23-7

 

Catholic

W

5-4

24-7

April 23

Calera

L

7-4

24-8

April 25

at Auburn

L

5-2

24-9

April 26

at Elmore County

L

5-4

24-10

April 28

at Central Phenix City

L

14-6

24-11

April 30

Smiths Station

W

8-3

25-11

May 4

Pike Road

L

4-2

25-12

 

Beauregad

W

16-4

26-12

May 5

Pike Road

W

10-0

27-12

 

Brewbaker Tech

L

20-19 (8)

27-13

May 11

Demopolis (Central Regional)

W

3-0

28-13

 

Holtville (Central Regional)

W

14-7

29-13

May 12

Elmore County (Central Regional)

L

10-4

29-14

 

Brewbaker Tech (Central Regional)

L

5-4

29-15

 

2021 Schedule/Results

DATE

OPPONENT

V/JV/
RESULT

TIME/
SCORE

LOCATION/
RECORD

Feb. 18

Wetumpka

L

5-2

0-1

Feb. 19

Hewitt-Trussville

L

9-4

0-2

 

Dothan

L

10-5

0-3

Feb. 20

Smiths Station

T

1-1 (7)

0-3-1

 

Slocomb

W

6-5

1-3-1

Feb. 23

Stanhope Elmore

L

11-10 (9)

1-4-1

Feb. 23

Central Phenix City

L

11-2

1-5-1

Feb. 25

Auburn

W

4-1

2-5-1

Mar. 3

Wetumpka

W

6-3

3-5-1

Mar. 5

Saraland

W

2-1

4-5-1

 

Springville

W

7-0

5-5-1

Mar. 6

Southside Gadsden

W

10-5

6-5-1

 

Lawrence County

W

8-2

7-5-1

 

Springville

W

2-0

8-5-1

 

LAMP
*Wetumpka Tournament Champs

W

5-3

9-5-1

Mar. 9

*Pike Road

W

6-4

10-5-1

Mar. 12

Marbury

T

2-2

10-5-2

 

St. James

W

6-4

11-5-2

Mar. 13

Prattville

W

5-2

12-5-2

 

Elmore County

W

8-0

13-5-2

 

Brewbaker Tech

W

5-1

14-5-2

 

Spanish Fort

L

3-0

14-6-2

Mar. 30

Auburn

L

5-0

14-7-2

Apr. 1

*Pike Road

W

12-1 (5)

15-7-2

Apr. 6

Brewbaker Tech

W

9-4

16-7-2

Apr. 8

Central Phenix City

L

17-9

16-8-2

Apr. 12

Reeltown

W

18-2

17-8-2

Apr. 13

Beauregard

W

9-8 (11)

18-8-2

Apr. 15

Brewbaker Tech

W

14-4

19-8-2

Apr. 16

Smiths Station

W

7-6

20-8-2

 

Russell County

W

13-0

21-8-2

Apr. 17

Smiths Station

W

4-1

22-8-2

 

Wetumpka

W

6-2

23-8-2

 

Charles Henderson

W

10-6

24-8-2

Apr. 21

Beauregard

W

15-8

25-8-2

Apr. 22

Reeltown

W

14-6

26-8-2

Apr. 23

Northside

L

7-4

26-9-2

 

Faith Academy

T

2-2

26-9-3

Apr. 24

Lawrence County

T

4-4

26-9-4

 

Hoover

L

6-4

26-10-4

April 27

Elmore County

L

7-5

26-11-4

April 30

Central Phenix City

W

9-1

27-11-4

May 1

Beulah

W

9-3

28-11-4

May 6

*Beauregard

W

8-6

29-11-4

 

*Brewbaker Tech

W

16-5

30-11-4

May 7

*Brewbaker Tech
(Area Tournament Championship)

W

7-6

31-11-4

May 12

^Marbury

W

8-1

32-11-4

 

^Demopolis

W

5-4

33-11-4

May 13

^Brewbaker Tech

W

5-4

34-11-4

May 18-22

#Ardmore

L

6-5

34-12-4

May 18-22

#Alexandria

L

3-2 (8)

34-13-4

*Area Tournament
^Regional
#State

       


2020 Schedule/Results

DATE

OPPONENT

V/JV/Result

TIME/SCORE

LOCATION/RECORD

FEB 14

Prattville Christian

L

4-3

0-1

FEB 15

Wetumpka

W

11-1

1-1

 

Benjamin Russell

W

8-1

2-1

 

LAMP

W

8-1

3-1

FEB 22

Sparkman

W

6-1

4-1

 

Russellville

W

6-5 (9)

5-1

 

Beulah

W

13-0 (5)

6-1

FEB 27

BRHS

W

15-3 (5)

7-1

MARCH 6

Horseshoe Bend

W

11-2

8-1

MARCH 7

Alabama Christian

W

13-1

9-1

 

Saraland

W

7-2

10-1

 

Brewbaker Tech

W

5-1

11-1

 

Hazel Green

W

2-1

12-1

 

Hayden

W

3-1

13-1

MARCH 10

*BEAUREGARD

W

11-1 (5)

14-1

MARCH 12

DADEVILLE

W

17-7 (5)

15-1

 

2019 Schedule/Results

DATE

OPPONENT

V/JV
RESULT

TIME
SCORE

LOCATION
RECORD

FEB 23

VALLEY

W

14-0

1-0

FEB 23

PINSON VALLEY

W

1-0

2-0

FEB 23

BEAUREGARD

W

5-3

3-0

FEB 23

DADEVILLE

W

11-2

4-0

FEB 23

BENJAMIN RUSSELL

W

9-0

5-0

FEB 26

DADEVILLE

W

17-1

6-0

FEB 28

PCA

L

1-0

6-1

MARCH 1

PIKE ROAD

W

5-2

7-1

MARCH 2

OPELIKA

W

7-0

8-1

MARCH 2

REELTOWN

W

10-1

9-1

MARCH 2

SAINT JAMES

W

10-0

10-1

MARCH 4

CENTRAL PHENIX CITY

W

6-3

11-1

MARCH 7

HOLTVILLE

L

5-2

11-2

MARCH 13

BRHS

W

10-0

12-2

MARCH 14

*BREW TECH

W

7-0

13-2

MARCH 15

BILLINGSLEY

W

13-0

14-2

MARCH 15

NEW HOPE

W

14-1

15-2

MARCH 16

CATHOLIC

W

6-0

16-2

MARCH 16

MARBURY

W

7-5

17-2

MARCH 16

SOUTHSIDE GADSDEN

W

10-9

18-2

MARCH 16

PRATTVILLE CHRISTIAN

L

4-0

18-3

MARCH 18

AUBURN

W

7-4

19-3

MARCH 19

DADEVILLE

W

18-8

20-3

MARCH 21

*BEAUREGARD

W

13-2

21-3

MARCH 23

CHOCTAW, FLA.
MILTON, FLA.

L
W

6-1
4-2

21-4
22-4

MARCH 25

ESCAMBIA, FLA.
NORTHVIEW, FLA.

W
W

7-1
6-3

23-4
24-4

MARCH 26

MILTON, FLA.

W

4-1

25-4

APRIL 2

*VALLEY

W

10-0

26-4

APRIL 9

*BEAUREGARD

W

18-8

27-4

APRIL 11

*VALLEY

W

9-2

28-4

APRIL 12

OPELIKA

W

12-1

29-4

APRIL 12

BEULAH

W

13-2

30-4

APRIL 13

VESTAVIA HILLS

W

4-2

31-4

APRIL 13

VALLEY

W

12-2

32-4

APRIL 13

VESTAVIA HILLS

L

6-2

32-5

APRIL 15

BENJAMIN RUSSELL

W

14-4

33-5

APRIL 16

*BREW TECH/SENIOR NIGHT

W

8-0

34-5

APRIL 18

PCA

L

12-10

34-6

APRIL 23

CENTRAL PHENIX CITY

L

10-9

34-7

APRIL 26

HORSESHOE BEND

W

5-0

35-7

APRIL 26

ST. JAMES

W

10-7

36-7

APRIL 27

ST. JAMES

W

10-4

37-7

APRIL 27

HORSESHOE BEND

W

16-0

38-7

APRIL 30

BEAUREGARD

W

14-4

39-7

APRIL 30

BREWBAKER TECH

W

10-9

40-7

MAY 2

BEAUREGARD

W

9-1

41-7

MAY 10

FAITH ACADEMY

L

3-1

41-8

MAY 10

CITRONELLE

W

13-4

42-8

MAY 11

CHARLES HENDERSON

W

16-0

43-8

MAY 11

FAITH ACADEMY

W

7-0

44-8

MAY 11

REHOBETH

L

7-0

44-9