News Sports Opinion Photos Social Classified Obits Contact
 
 
 

Tallassee Tigers Soccer
2024 Varsity Boys/Girls/JV Schedules

Date

Opponent

Team(s)/Result

Time(s)/Record

Feb. 3

at Auburn

VB - L (4-0)

0-1

Feb. 5

at Alabama Christian

VB - W (4-0)

1-1

Feb. 9

St. James (AUM)

VB - L (3-0)

1-2

Feb. 10

Brewbaker Tech (AUM)

VB - T (2-2)

1-2-1

 

Catholic (AUM)

VB - L (3-1)

1-3-1

Feb. 15

Holtville

VB - W (10-0)

2-3-1

Feb. 17

at Charles Henderson

VB - W (6-2)

3-3-1

Feb. 22

Charles Henderson

VB - W (6-0)

4-3-1

Feb. 27

at St. James

VB - L (3-2)

4-4-1

Feb. 29

Benjamin Russell

VB - T (1-1)

4-4-2

Mar. 4

at Elmore County

VB - W (3-2)

5-4-2

Mar. 7

at Beauregard

VB - W (10-1)

6-4-2

Mar. 14

at Brewbaker Tech

VB - W (2-0)

7-4-2

Mar. 26

Russell County

VB - W (10-0)

8-4-2

Apr. 2

Opelika

VB - T (3-3)

8-4-3

Apr. 4

at Stanhope Elmore

VB - W (10-1)

9-4-3

Apr. 6

Chilton County

VB - T (1-1)

9-4-4

Apr. 8

Booker T. Washington

VB - W (10-1)

10-4-4

Apr. 9

Wetumpka

VB - W (4-2)

11-4-4

Apr. 11

Beauregard

VB - W (9-1)

12-4-4

Apr. 16

Brewbaker Tech

VB - W (1-0)

13-4-4

Apr. 18

Elmore County (Senior Night)

VB - W (7-1)

14-4-4

Apr. 19

at Percy Julian

VB - W (6-4)

15-4-4

Apr. 20

Valley

VB - W (10-0)

16-4-4

Apr. 22

at Valley

VG/VB

5:30

Apr. 24

at JAG

VG/VB

5:30

Apr. 29

Demopolis (1st Round)

VB

6:00

May 3

Playoffs (2nd Round)

TBA

TBA

May 8

Playoffs (Semifinals)

TBA

TBA

May 10

Playoffs (5A Finals)

TBA

TBA

 

2023 Varsity Boys/Girls/JV Schedules

Date

Opponent

Team(s)/Result

Time(s)/Record

Feb. 7

Lee

W 10-0

1-0

Feb. 10

Greenville

W 10-0

2-0

Feb. 24

Jeff Davis

W 7-0

3-0

Feb. 27

at Holtville

W 6-0

4-0

Feb. 28

Valley

W 10-0

5-0

Mar. 6

Valley

W 10-0

6-0

Mar. 9

BTW-Magnet (AUM)

W 11-0

7-0

Mar. 14

at Brew Tech (Area)

L 1-0

7-1

Mar. 16

at Beauregard (Area)

L 3-1

7-2

Mar. 28

Alabama Christian

W 4-3

8-2

Mar. 29

Lee

W 8-2

9-2

Mar. 30

at Elmore County (Area)

W 7-2

10-2

Apr. 4

Holtville

W 5-2

11-2

Apr. 6

Beauregard (Area)

W 4-0

12-2

Apr. 11

Brew Tech (Area)

L 3-2

12-3

Apr. 12

BTW

W 10-0

13-3

Apr. 17

Bullock County

L 1-0

13-4

Apr. 18

Elmore County (Area)

W 11-1

14-4

Apr. 20

Prattville Christian (Senior Night)

W 9-4

15-4

 

2022 Schedule/Results

DATE

OPPONENT

PLACE/RESULT

TIME/RECORD

Feb. 8

Lanier

W 10-0

1-0

Feb. 15

Lee

W 8-3

2-0

Feb. 21

Park Crossing

W 7-1

3-0

Feb. 24

Holtville

L 3-2

3-1

Mar. 1

Pike Road

L 4-1

3-2

Mar. 10

Beauregard

T 3-3

3-2-1

Mar. 14

Holtville

L 5-2

3-3-1

Mar. 29

Pike Road

L 5-0

3-4-1

Mar. 31

Lee

W 8-1

4-4-1

Apr. 1

Wetumpka

L 8-2

4-5-1

Apr. 5

Elmore County

W 2-0

5-5-1

Apr. 7

Beauregard

L 2-1

5-6-1

Apr. 13

Marbury

L 2-0

5-7-1

Apr. 18

Elmore County

W 7-1

6-7-1

Apr. 19

Marbury

W 2-1

7-7-1

Apr. 20

Booker T. Washington

W 10-0

8-7-1

Apr. 21

Alabama Christian

W 2-1

9-7-1