News Sports Opinion Photos Social Classified Obits Contact
 
 
 

Tallassee Tigers Wrestling
2022-23 Schedule/Results

11/22/22

Stanhope

W

58-24

1-0

 

Elmore County

W

57-24

2-0

 

Reeltown

W

63-18

3-0

11/28/22

Elmore County

W

54-28

4-0

11/29/22

Auburn/Benjamin Russell

V & JV

4:30

AUBURN

12/3/22

LIL STINGER TOURNEY

JV

7:00

BEAUREGARD

12/6/22

BENJAMIN RUSSELL / LINCOLN

V & JV

4:30

BRHS – Alex City

12/8/22

IN SCHOOL VS HOLTVILLE

V

1:00

TALLASSEE

12/8/22

SMITHS STATION QUAD

JV

5:00

SMITHS STATION

12/9-10

*SWEDE UMBACH*

V

3:00

AUBURN

12/10/22

JV at Catholic

JV

9:00

Montgomery

12/12/22

BEULAH /TBA

V

4:30

BEULAH

12/16-17

**AHSAA REGION 2 DUALS**

V

3:30

*TALLASSEE*

12/17/22

BUZBEE TOUREY

JV

7:00

BENJAMIN RUSSELL

12/19/22

*WETUMPKA TOURNEY*

V

TBA

WETUMPKA

12/20/22

Wetumpka Tourney

JV

TBA

Wetumpka

1/5/23

OPELIKA /R.E.LEE/JEFF DAVIS

V

4:30

TALLASSEE

1/6-7/23

*JULIAN MCPHILLIPS TOURNEY*

V

TBA

ST. JAMES

1/10/23

HOLTVILLE / PRATTVILLE

V & JV

4:30

HOLTVILLE

 

AHSAA PLAYOFFS

V

TBA

 

1/17/23

OPELIKA / BEULAH

V & JV

4:30

OPELIKA

 

END JV SEASON******************

 

 

 

1/19/23

BENJAMIN RUSSELL/TBA

V

4:30

TALLASSEE

1/24/23

RUSSELL COUNTY /HARDAWAY GA. HOUSTON COUNTY

V

4:30

RUSSELL COUNTY

1/26/23

BEULAH / STANHOPE / BREW TECH

V

4:30

TALLASSEE

1/27/23

ELMORE COUNTY / VALLEY

V

4:30

TALLASSEE

1/28/23

*HORNET SLAM TOURNEY*

V

TBA

BEAUREGARD

2/2/23

PRATTVILLE CHRISTIAN / NORTHSIDE
BEAUREGARD

V

4:30

PCA (Prattville)

2/10 2/11

*AHSAA SECTIONALS*

V

TBA

MONTGOMERY

 

2/17 2/18

*AHSAA
STATE WRESTLING TOURNEY*

V

TBA
TBA

HUNTSVILLE
VON BRAUN CENTER


2021-22 Schedule/Results

11/23/21

Elmore County

W

53-25

1-0

 

Reeltown

W

84-0

2-0

 

St. James

W

45-30

3-0

 

Stanhope

W

66-12

4-0

 

Beauregard

W

70-12

5-0

11/30/21

Prattville

W

63-12

6-0

 

Auburn

W

43-36

7-0

12/2/21

Prattville Christian

W

69-9

8-0

 

Elmore County

W

51-26

9-0

12/7/21

Holtville

W

67-12

10-0

 

Russell County

W

63-15

11-0

 

Reeltown

W

72-3

12-0

12/10-11/21

*Swede Umbach Tournament

V

9 of 29

Auburn

12/16/21

Opelika

W

45-33

13-0

1/7/22

State Dual Qualifier vs. Russell County

W

51-30

14-0

 

State Dual Qualifier vs. Beauregard

W

72-9

15-0

 

State Dual Qualifier vs. Benjamin Russell

W

52-18

16-0

 

State Dual Qualifier vs. Opelika

W

63-12

17-0

1/11/22

Elmore County

W

69-12

18-0

1/12/22

Holtville

W

73-3

19-0

1/14/22

1st Round Dual vs. Spanish Fort

W

37-36

20-0

 

Quarterfinal Dual vs. Gulf Shores

L

59-9

20-1

1/20/22

Holtville

W

67-6

21-1

 

Russell County

W

72-6

22-1

 

Brewbaker Tech

W

84-0

23-1

1/24/22

Shelby County

W

44-29

24-1

 

Pike Road

W

57-18

25-1

1/25/22

St. James

W

47-33

26-1

 

Stanhope

W

64-18

27-1

1/27/22

Beulah

W

78-3

28-1

 

Reeltown

W

77-6

29-1

1/29/22

*HORNET SLAM

V

2 out of 14

Beauregard

2/10-11/22

*AHSAA SECTIONALS

V

MONTGOMERY

 

2/17-19/22

*AHSAA STATE TOURNEY

V

HUNTSVILLE

 


2020-21 Schedule/Results

11/19/20

Auburn

L

60-9

0-1

11/24/20

St. James
Stanhope Elmore

W
L

55-21
46-36

1-1
1-2

12/3/20

Beauregard

W

51-21

2-2

1/8/21

Russell County
Opelika

W
W

60-22
54-24

3-2
4-2

1/9/21

Benjamin Russell

L

42-33

4-3

1/12/21

Catholic
Elmore County

W
W

60-15
58-18

5-3
6-3

1/14/21

Beulah
Russell County

W
W

72-6
69-9

7-3
8-3

1/19/21

Prattville
Stanhope Elmore
Shelby County

W
W
W

66-12
40-32
48-24

9-3
10-3
11-3

1/28/21

Beulah
Reeltown

W
W

72-6
75-6

12-3
13-3

1/29/21

Pike Road

W

66-9

14-3

2/12 & 13

SECTIONALS

V

9:00

MONTGOMERY

2/18-20

STATE

V

 

HUNTSVILLE


2019-20 Schedule/Results

11/21/19

Auburn
Prattville

W
W

48-35
42-35

1-0
2-0

11/26/19

St. James
Opelika
Stanhope
Elmore County

W
W
W
W

51-28
72-12
45-33
43-42

3-0
4-0
5-0
6-0

12/3/19

Reeltown

W

71-12

7-0

12/5/19

Beauregard

L

48-36

7-1

 

Brew Tech

W

54-24

8-1

 

Russell County

W

57-24

9-1

12/9/19

Prattville

W

43-42

10-1

 

Park Crossing

W

48-12

11-1

12/10/19

Beulah

W

53-30

12-1

 

Russell County

W

59-24

13-1

 

Reeltown

W

56-21

14-1

12/12/19

Pike Road

W

60-21

15-1

12/12-13/19

SWEDE UMBACH **

 

11 of 23

AUBURN

12/20-21

Brusley, La.

L

48-36

15-2

 

Ada, Okl.

L

54-28

15-3

 

Pigeon Forge, Tenn.

L

60-9

15-4

 

Pace, Fla.

L

54-25

15-5

 

Niceville, Fla.

W

49-30

16-5

 

Wakulla, Fla.

W

65-12

17-5

 

Gulf Breeze, Fla.

L

51-30

17-6

 

Niceville, Fla.

W

42-39

18-6

1/3-4/20

JULIAN MCPHILLIPS   **

 

3 of 18

ST. JAMES

1/7/20

Reeltown

W

46-36

19-6

 

Brewbaker Tech

W

60-12

20-6

1/8/20

Smiths Station (In School)

L

60-21

20-7

1/10/20

Pike Road

W

40-39

21-7

 

Beulah

W

66-12

22-7

 

Reeltown

W

60-24

23-7

 

Beauregard

L

41-33

23-8

1/14/20

Elmore County

L

45-28

23-9

 

Prattville Christian

W

58-21

24-9

 

Catholic

W

48-30

25-9

1/17/20

St. James

L

39-36

25-10

1/20/20

Auburn

W

45-30

26-10

 

Russell County

W

46-36

27-10

 

Southside Gadsden

L

39-31

27-11

 

Columbus, Ga.

L

54-27

27-12

 

Wetumpka

W

48-33

28-12

1/25/20

HORNET SLAM  **

 

5 of 16

B-GARD

1/28/20

Pike Road

W

45-27

29-12

1/30/20

PCA

W

71-12

30-12

 

Beulah

W

60-18

31-12

2/7-8/20

AHSAA SECTIONALS

V

3 of 32

Montgomery

2/13-15/20

AHSAA STATE

V

 

Huntsville