News Sports Opinion Photos Social Classified Obits Contact
 
 
 

Tallassee Tigers Wrestling
2020-21 Schedule/Results

11/19/20

AUBURN

V /JV

L 60-9

0-1

11/24/20

TALLASSEE DUALS.   (4 teams)

V

4:00

TALLASSEE **************

12/3/20

BEAUREGARD

V / JV

5:30

TALLASSEE **************

12/4/20

ELMORE COUNTY J.V. DUALS

J.V.

4:30

ECLECTIC

12/10/20

REELTOWN / BREW TECH / STANHOPE

V / JV

5:30

TALLASSEE **************

12/11&12/20

SWEDE UMBACH

V

5:00

AUBURN

12/11/20

STANHOPE ELMORE JV DUALS

JV

5:00

MILLBROOK / STANHOPE

12/15/20

PIKE ROAD & R.E. LEE

V

5:30

PIKE ROAD

12/17/20

BENJAMIN RUSSELL

V

5:30

 

12/18/20

BENJAMIN RUSSELL JV DUALS

JV

5:00

ALEX CITY/ BENJAMIN RUSSELL

12/21/20
12/22/20

BEAST AT THE BEACH

V

9:00
9:00

FT. WALTON BEACH

12/

BARRY MASK J.V.

JV

 

WETUMPKA

1/4/21

HOLTVILLE & BREW TECH

V

5:30

HOLTVILLE

1/6/21

SMITHS STATION

V

2:00

HOME / IN SCHOOL  ********

1/7/21

REGION DUALS

V

3:00

OPELIKA HIGH

1/8/21
1/9/21

JULIAN MCPHILLIPS

V

5:00

MONTGOMERY / ST.JAMES

1/11/21

HOLTVILLE AND ST JAMES

JV

5:30

TALLASASEE ***********

1/12/21

ECLECTIC

V / JV

5:00

ECLECTIC

1/14/21

BEULAH

V

5:00

BEULAH

1/15/21

REELTOWN

V

 

REELTOWN

1/21/21

STANHOPE and CHELSEA

V / JV

 

MILLBROOK

1/22 & 23 / 21

HORNET SLAM

V

5:00

OPELIKA / B-GUARD

1/28/21

SENIOR NIGHT / BEULAH AND REELTOWN

V

5:00

TALLASSEE *************

1/29/21

PIKE ROAD / DAPHNE

V

5:00

TALLASSEE *************

2/12 & 13

SECTIONALS

V

9:00

MONTGOMERY

2/18-20

STATE

V

 

HUNTSVILLE

 

2019-20 Schedule/Results

11/21/19

Auburn
Prattville

W
W

48-35
42-35

1-0
2-0

11/26/19

St. James
Opelika
Stanhope
Elmore County

W
W
W
W

51-28
72-12
45-33
43-42

3-0
4-0
5-0
6-0

12/3/19

Reeltown

W

71-12

7-0

12/5/19

Beauregard

L

48-36

7-1

 

Brew Tech

W

54-24

8-1

 

Russell County

W

57-24

9-1

12/9/19

Prattville

W

43-42

10-1

 

Park Crossing

W

48-12

11-1

12/10/19

Beulah

W

53-30

12-1

 

Russell County

W

59-24

13-1

 

Reeltown

W

56-21

14-1

12/12/19

Pike Road

W

60-21

15-1

12/12-13/19

SWEDE UMBACH **

 

11 of 23

AUBURN

12/20-21

Brusley, La.

L

48-36

15-2

 

Ada, Okl.

L

54-28

15-3

 

Pigeon Forge, Tenn.

L

60-9

15-4

 

Pace, Fla.

L

54-25

15-5

 

Niceville, Fla.

W

49-30

16-5

 

Wakulla, Fla.

W

65-12

17-5

 

Gulf Breeze, Fla.

L

51-30

17-6

 

Niceville, Fla.

W

42-39

18-6

1/3-4/20

JULIAN MCPHILLIPS   **

 

3 of 18

ST. JAMES

1/7/20

Reeltown

W

46-36

19-6

 

Brewbaker Tech

W

60-12

20-6

1/8/20

Smiths Station (In School)

L

60-21

20-7

1/10/20

Pike Road

W

40-39

21-7

 

Beulah

W

66-12

22-7

 

Reeltown

W

60-24

23-7

 

Beauregard

L

41-33

23-8

1/14/20

Elmore County

L

45-28

23-9

 

Prattville Christian

W

58-21

24-9

 

Catholic

W

48-30

25-9

1/17/20

St. James

L

39-36

25-10

1/20/20

Auburn

W

45-30

26-10

 

Russell County

W

46-36

27-10

 

Southside Gadsden

L

39-31

27-11

 

Columbus, Ga.

L

54-27

27-12

 

Wetumpka

W

48-33

28-12

1/25/20

HORNET SLAM  **

 

5 of 16

B-GARD

1/28/20

Pike Road

W

45-27

29-12

1/30/20

PCA

W

71-12

30-12

 

Beulah

W

60-18

31-12

2/7-8/20

AHSAA SECTIONALS

V

3 of 32

Montgomery

2/13-15/20

AHSAA STATE

V

 

Huntsville