News Sports Opinion Photos Social Classified Obits Contact
 
 
 
UMS-Wright head coach Terry Curtis

52 teams advance to Round 3

Contributed

Twenty-six home teams and 26 visiting teams  posted wins in the second  round of the AHSAA State Football Playoffs Friday night to advance to the third round Friday, Nov. 23.

Among the winners were 28 No. 1 seeds, 17 No. 2 seeds, five No. 3 seeds and two No. 4 seeds (Class 4A Oneonta and Class 7A Lee-Montgomery).  Overall, the 52 teams advancing are averaging 10.2 wins each and have won collectively 86% of their games.

Three regions had three qualifiers win second-round games: Class 3A Region 6; Class 4A, Region 1; and Class 6A, Region 6. In Class 7A, which heads into the semifinal round Friday night, Regions 2 and 3 have two qualifiers in the pairings: Region 2 foes Lee-Montgomery and Central-Phenix City in the South semifinal, and Region 3 teams Thompson and Hoover in the North semi-finals.

Five of seven state champions from 2017 survived round one: Class 7A Hoover (9-3); Class 6A Pinson Valley (10-1), Class 4A UMS-Wright (11-0); Class 3A Hillcrest-Evergreen (8-4), now competing in 4A;  and Class 2A Lanett (11-1), now competing in Class 1A.

Unbeaten teams advancing to round 2, by class, include: (Class 1A)  Linden (11-0); South Lamar (12-0); (Class 2A) Ohatchee (11-0); Fyffe (12-0); (Class 3A) Westminster Christian (11-0); (Class 4A) UMS-Wright (11-0); American Christian (12-0); (Class 5A) Etowah (12-0);  and (Class 7A) Central-Phenix City (12-0). Ohatchee is at Fyffe in the Class 2A quarterfinals Friday, and American Christian is at UMS-Wright in battles of unbeaten.

UMS-Wright’s 48-0 win over Trinity Presbyterian in the Class 4A playoffs was the 300th head-coaching win for Coach Terry Curtis (300-85). His career coaching record is 300-85 since he took his first head-coaching position in 1989. He became just the fourth head coach in AHSAA history to win 300 games in the AHSAA. The others include: active coaches Vestavia Hills Coach Buddy Anderson (335-150); Houston Academy Coach Jamie Riggs (312-85); and retired Luverne Coach Glenn Daniel (302-169-16). Fayette County retired coach Waldon Tucker (309-126-3) won 284 games in the AHSAA and 25 at non-member schools.

Central-Clay County Coach Danny Horn registered his 296th head-coaching victory in the AHSAA with the Volunteers’ 44-19 victory over Madison Academy in the Class 5A second round. He is now 296-86. He and Curtis have each coached teams to six state championships. Hoover head coach Josh Niblett (203-51) picked up his 200th head-coaching victory with the Bucs’ 31-7 win over Mountain Brook in late October to clinch the Class 7A, Region 3 title. Currently in his 11th season at Hoover, he has a 138-19 record at Hoover with a 73-6 region record and 43-4 slate in the state playoffs. The Bucs won state titles in 2017, 2016, 2014, 2013, 2012 and 2009 under Niblett’s direction. He also guided Oneonta to the 2004 Class 3A state championship for seven total AHSAA state crowns.

Raycom Network will announce its AHSAA Playoff Game of the Week early this coming week. The NFHS Network also plans to live-stream several games produced by member schools belonging to the NFHS Network School Broadcast Program and will also live-stream the Class 7A rematch between Hoover (9-3) and Thompson (10-1) at the Hoover Met over the NFHS Network and over Facebook Watch,thanks to a pilot program between Facebook and the Network that will showcase several high school football teams in the playoffs in selected state associations.

The NFHS Network produced 28 live-streamed events over its NFHS Network School Broadcast Program in Round 2 and 67 radio/internet audio broadcasts were also produced statewide by local radio and school affiliates.

AHSAA State Football Playoffs
Third-Round Pairings

CLASS 1A
Lanett (10-1) at Maplesville (10-1)
St. Luke’s Episcopal (11-1) at Linden (11-0)
Mars Hill Bible (11-1) at South Lamar (12-0), Millport
Spring Garden (11-1) at Pickens County (8-4), Reform

CLASS 2A

Luverne (11-1) at Leroy (9-3)
Ariton (9-3) at Highland Home (11-1)
Ohatchee (11-0) at Fyffe (12-0)
Aliceville (10-2) at Addison (10-2)

CLASS 3A

Flomaton (9-3) at Pike County (10-2), Brundidge
Gordo (10-2) at Providence Christian (11-1), Dothan
Westminster Christian (11-0) at Piedmont (10-2)
Saks (10-1) at Randolph County (11-1), Wedowee

CLASS 4A

Andalusia (8-4) at Hillcrest-Evergreen (9-4)
American Christian (12-0) at UMS-Wright (11-0), Mobile
Good Hope (11-1) at Oneonta (9-3)
Deshler (7-5) at Hokes Bluff (11-1)

CLASS 5A

Greenville (10-2) at Ramsay (11-1), Birmingham, Lawson Field
Vigor (11-1) at Demopolis (10-2)
Central-Clay County (9-3) at Etowah (12-0), Attalla
Mortimer Jordan (11-1) at Jasper (11-1)

CLASS 6A

Opelika (7-4) at Saraland (11-1)
Spanish Fort (11-1) at Wetumpka (10-2)

Pinson Valley (10-1) at Homewood (10-2)
Oxford (10-2) at Clay-Chalkville (11-1)

CLASS 7A

Lee-Montgomery (8-4) at Central-Phenix City (12-0)
Thompson (10-1) at Hoover (9-3), Hoover Met

AHSAA State Football Playoffs
Second-Round Results

CLASS 1A
Lanett 14, Marengo 6
Maplesville 21, Georgiana 14
Linden 28, Elba 0
St. Luke’s Episcopal 46, Wadley 16

Mars Hill Bible 38, Donoho 7
South Lamar 48, Winterboro 14
Pickens County 34, Falkville 15
Spring Garden 16, Waterloo 8

CLASS 2A

Leroy 27, Daleville 26
Luverne 41, Abbeville 20
Highland Home 42, LaFayette 3
Ariton 37, Cottage Hill Christian 27

Fyffe 35, Colbert County 0
Ohatchee 42, Red Bay 6
Addison 26, Ranburne 15
Aliceville 20, Collinsville 9

CLASS 3A

Flomaton 32, Winfield 7
Pike County 21, Thomasville 14
Providence Christian 27, Saint James 6
Gordo 20, Mobile Christian 17

Westminster Christian 48, Midfield 44
Piedmont 41, J.B. Pennington 16
Randolph County 28, Geraldine 18
Saks 38, Fultondale 14

CLASS 4A

Hillcrest-Evergreen 42, Alabama Christian 0
Andalusia 51, Headland 22
American Christian 10, Montgomery Catholic 3
UMS-Wright 48, Trinity Presbyterian 0

Oneonta 56, DAR 20
Good Hope 27, Jacksonville 12
Hokes Bluff 33, North Jackson 13
Deshler 42, Fayette County 21

CLASS 5A

Ramsay 25, Jackson 22
Greenville 43, Bibb County 16
Demopolis 21, Pleasant Grove 0
Vigor 26, Briarwood Christian 0

Central-Clay County 44, Madison Academy 19
Etowah 24, Center Point 14
Jasper 41, Southside-Gadsden 14
Mortimer Jordan 41, East Limestone 9

CLASS 6A

Saraland 6, Hueytown 0
Opelika 42, Bessemer City 26
Wetumpka 20, Hillcrest-Tuscaloosa 17 (OT)
Spanish Fort 30, McAdory 0

Homewood 14, Gardendale 0
Pinson Valley 45, Muscle Shoals 21
Clay-Chalkville 35, Hartselle 7
Oxford 49, Decatur 0

CLASS 7A

Lee-Montgomery 12, Auburn 6
Central-Phenix City 14, McGill-Toolen Catholic 0

Hoover 42, Mountain Brook 17
Thompson 37, Hewitt-Trussville 13